با راه اندازی کنسول های نسل بعدی Sony PlayStation 5 (PS5) و Microsoft Xbox Series X که از 10 تا 19 نوامبر سال جاری در سراسر جهان در دسترس خواهد بود ، خریداران بالقوه مشتاق اطلاعات دقیق در این زمینه هستند. 


روز گذشته ، یک تصویر لو رفته در صفحه ResetEra تصویری از یک کنترل کننده PlayStation 5 را با ظرفیت ذخیره سازی محدود 664 گیگابایت نشان داد. با توجه به اینکه سونی از کنترلر جدید SSD 825 گیگابایتی خبر داده است ، فضای موجود در فضای 664 گیگابایتی کاملاً منطقی است.


بسته به نحوه عملکرد رایانه در فضای باینری ، 1 گیگابایت در واقع 1.073،741،824 بایت است به جای 1.000.000.000 بایت ، از 825 گیگابایت تا 768 گیگابایت.


برای مقایسه بهتر ، سری Xbox X پیکربندی بسیار مشابهی دارد ، اما با فضای ذخیره سازی 1 ترابایت آگهی ، که طبق مقالات اخیر و فیلم های نحوه نصب ، این کنسول 930 گیگابایت فضای ذخیره سازی دارد که 128 گیگابایت برای فضای ذخیره سازی است. سیستم عامل سری X. و در کل 802 گیگابایت فضای ذخیره سازی قابل استفاده. این میزان 138 گیگابایت بیشتر از پلی استیشن 5 است.


شاید دلیل اصلی تفاوت ظرفیت بین این دو کنسول این باشد که سونی پلی استیشن 5 را به SSD اختصاصی سریعتر و گرانتری مجهز کرده است که دارای رابط 12 کاناله است و 5.5 گیگابایت بر ثانیه ورودی و خروجی خام را تأمین می کند. با داده های فشرده نشده آهسته با این وجود ، به لطف استفاده ترکیبی از Oodle Kraken و Oodle Texture ، می تواند با داده های فشرده به 17.38 گیگابیت بر ثانیه برسد.


مایکروسافت SSD کندتر NVMe را برای سری Xbox X خود با قدرت ورودی / خروجی داده خام 2.4 گیگابیت بر ثانیه با داده های فشرده نشده انتخاب کرد. همچنین در این حالت ، به لطف فن آوری های مختلف فشرده سازی ، پهنای باند موجود می تواند بسیار بیشتر باشد.

در حال حاضر ، بسیاری از گیمرهای حرفه ای نگران محدود بودن فضای ذخیره سازی پلی استیشن 5 به دلیل افزایش فضای بازی ارائه شده هستند. مانند SSD 512 گیگابایتی ، Xbox Series S نیز مشکلات بزرگتری دارد.


با این حال ، سونی و مایکروسافت قبلاً تأیید کرده اند که امکان نصب حالت تک نفره و حالت چند نفره به صورت جداگانه در برخی از بازی ها وجود دارد ، که می تواند به رفع این مشکل کمک کند. اگرچه سونی و مایکروسافت دو حالت مختلف را مانند گذشته انتخاب کرده اند ، اما قطعاً PS5 و Xbox Series X قابل توسعه خواهد بود.


منبع خبر