قالب HDMI 2.1 فرمت نسبتاً در حال ظهوری است که تأثیر زیادی در افزایش کیفیت خروجی محتوای بصری دارد. به همین دلیل است که از HDMI 2.1 در نسل بعدی کنسول های بازی و حتی رایانه ها استفاده می شود. از زمان ظهور HDMI 2.1 ، تعدادی از تحلیلگران نگران این مسئله هستند که این قالب ممکن است ناسازگاری بزرگی ایجاد کند.


همانطور که گزارش های اخیر نشان می دهد ، یکی از اصلی ترین م hardwareلفه های سخت افزاری نسل بعدی بازی ها ، کارت های گرافیک Nvidia GeForce RTX 3000 که به تازگی معرفی شده است ، با تلویزیون های OLED LG 2019 و 2020 دارای مشکلاتی است.


دارندگان تلویزیون های LG 9 OLED و LG X در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند که تلویزیون های آنها نمی توانند کارت های گرافیکی با کیفیت ترین کارت های RTX 3000 را به درستی دریافت کنند. حداقل روی کاغذ ، تلویزیون های ال جی مورد نظر باید بتوانند این کار را انجام دهند.


ال جی هنگام بازاریابی محصولات خود بارها به قابلیت های بازی تلویزیون های جدید OLED اشاره کرده است. در سال 2019 ، تلویزیون های OLED سری 9 LG به پشتیبانی از درگاه های HDMI 48 گیگابایت بر ثانیه مجهز شده اند. سپس در تلویزیون های OLED سری X2020 شاهد پشتیبانی از درگاه HDMI 40 گیگابیت بر ثانیه بودیم.


با گزارش های متعددی که کاربران دریافت کرده اند ، دو مشکل اصلی وجود دارد. ابتدا کاربران تلویزیون های OLED سری 9 و سری X می گویند وقتی می خواهند نرخ تازه سازی متغیر G-Sync انویدیا را با سرعت 120 فریم بر ثانیه اجرا کنند ، تصویر را کاملاً از دست می دهند و صفحه سیاه می شود. این مشکل صرف نظر از وضوح یا عمق بیتی که کاربر در تنظیمات مشخص کرده است ، رخ می دهد.


ظاهراً مسئله دوم مربوط به تلویزیون های سری X2020 است. براساس گزارش ها ، این تلویزیون ها در حال کاهش خروجی سیگنال در حالت RGB / 120Hz / 4: 4: 4 به حالت تک رنگ 4: 2: 2 هستند. این مسئله در مورد تلویزیون های سری X به فعال یا غیرفعال کردن G-Sync بستگی ندارد. این مشکل نیز صرف نظر از وضوح تصویری که کاربر انتخاب می کند ، رخ می دهد. همانطور که کاربران می گویند ، مشکل دوم به نوعی باعث افت کیفیت تصویر می شود.


کارشناس رسانه ای فوربس می نویسد که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مشکل کم نور شدن صفحه هنگام فعال کردن G-Sync با سرعت تازه سازی 120 هرتز فقط به تلویزیون های OLED با LG HDMI 2.1 محدود نمی شود و ممکن است محصولات دیگری را شامل شود.


اگر درست باشد ، قطعاً مشکل کارت گرافیک های سری RTX 3000 انویدیا یک مشکل گسترده است. مشکل اصلی ممکن است حتی در کابل های HDMI جدید باشد ، به خصوص با توجه به این واقعیت که در حال حاضر هیچ کابلی وجود ندارد که تاییدیه رسمی HDMI.org را برای قالب HDMI 2.1 دریافت کرده باشد.


منبع